Architekturapolecamy
Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej „Dolina Pałaców i Ogrodów”www.dolinapalacow.pl

Kotlina Jeleniogórska w XIX wieku należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych turystycznych odwiedzanych przez takie osobistości jak: Caspar David Friedrich, John Quincy Adams, Fryderyk Chopin, Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Goethe. Na terenie parku znajduje się 20 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Wilhelma III i Wilhelma IV), rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej m.in. Radziwiłłów, Czartoryskich, Schaffgotschów, Hohenzollernów. W XIX wieku powstał tu kompleks pałaców i parków wkomponowanych w otaczające krajobrazy rolnicze i leśne Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Przy budowie obiektów korzystano z usług takich architektów jak: Karl Friedrich Schinkel, Friedrich August Stüler oraz architekta krajobrazu – Petera Josepha Lenné.

Szlak Zamków Piastowskich www.sudety.it

Zaczyna się przy zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, prowadzi przez największy zamek śląski Książ, zamek w Bolkowie, zamek Bolczów, Jelenią Górę, Wleń i kończy się na zamku Grodziec. Na trasie znajduje się 15 ruin zamków i grodów piastowskich.

„Perła Zachodu” – przepięknie położone, nad Jeziorem Modrym schronisko, którego historia sięga czasów przedwojennych.

Miasta: Jelenia Góra, Wleń, Lubomierz, Gryfów Śląski, Świdnica, Goerlitz

BEZ DOJAZDU

Maciejowiec – wciąż nieodkryty przez turystów, kryje w sobie jeden z najciekawszych dworów renesansowych na Śląsku, pałac i park z kaplicą-mauzoleum

INFORMACJE TURYSTYCZNE

SZLAKI TURYSTYCZNE GMINY WLEŃ www.wlen.org.pl

SZLAKI TURYSTYCZNE GMINY LUBOMIERZ www.lubomierz.pl

SERWIS INFORMACYJNY GÓR KACZAWSKICH www.gorykaczawskie.pl

SERWIS TURYSTYCZNY DOLNEGO ŚLĄSKA www.dolnyslask.org